Polacy kochają planszówki! Nadchodzi nowa premiera dla miłośników analogowej rozrywki

0
842

Planszówki i puzzle przeżywają od kilku lat prawdziwy renesans, a okres pandemii znacząco zwiększył zainteresowanie rozrywką „bez prądu”. W porównaniu do ubiegłego roku w samym tylko marcu 2021 dynamika sprzedaży w tej kategorii w Empiku wynosiła +30%. Tradycyjnie w okresie wiosennym miłośnicy gier planszowych mogą liczyć na ciekawe premiery i mnóstwo atrakcyjnych ofert. Obecnie w Empiku trwa Festiwal Gier Planszowych, w ramach którego wiele bestsellerowych tytułów zostało objętych rabatem do -40%. Wydarzenie stanowi także okazję do ogłoszenia laureata trzeciej edycji konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Premierę zwycięskiej gry Wtopa zaplanowano na drugą połowę roku.

 

 

Integracja wszystkich domowników i rozrywka w pojedynkę

Jak wynika z danych Empiku, zainteresowanie planszówkami i puzzlami w czasie pandemii stale rośnie – rok do roku o 30% (marzec 2021 do marca 2020). Na preferencje graczy zauważalny wpływ ma zmiana stylu życia, jaką wymusiła konieczność ograniczenia kontaktów społecznych. Fani analogowej rozrywki wybierają w przeważającej większości tytuły angażujące, wymagające poświęcenia uwagi na co najmniej 45 minut. To dobry pomysł na wieczór w gronie bliskich. Przebojami pozostają takie tytuły jak Wsiąść do pociągu Europa, Catan, Dixit czy nieśmiertelne Scrabble.

Równocześnie wzrosła popularność gier, które pozwalają na szybką rozgrywkę i nie wymagają zaangażowania większej liczby uczestników. Wśród nich znajdują się nawet takie, którymi można cieszyć się w pojedynkę, na przykład gry logiczne z serii Escape Room, m.in Ucieczka z Alcatraz czy Skok w Wenecji, przenoszące do pokoju zagadek bez wychodzenia z domu. Do zestawu nie ma dołączonej instrukcji, przez co gracz sam musi zgadnąć, jak rozwikłać liczne łamigłówki. Fanom kryminałów mnóstwo frajdy dostarczą również gry karciane z serii Zagadki kryminalne, np. Upiór w muzeum. W mniejszym gronie warto też sięgnąć po grę towarzyską 7 słów, polegającą na układaniu jak najdłuższych wyrazów zawierających premiowane litery lub dwuosobową grę karcianą Szklany Tron, inspirowaną światem bestsellerowych książek Sarah J. Maas.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również puzzle wieloelementowe, które dosłownie znikają z półek – tych fizycznych, w salonach, jak i tych wirtualnych w Empik.com. Najchętniej wybierane są podzielone na malutkie elementy panoramy miejskie, a także grafiki z motywami z uwielbianych seriali, np. „Przyjaciele” czy „Dom z papieru”. Dużym powodzeniem cieszy się również seria dla miłośników kotów i psów dostępna wyłącznie w Empiku, przedstawiająca najpopularniejsze rasy tych zwierząt. Wśród puzzli dla młodszych królują licencjonowane grafiki z literackimi bohaterami – Puciem i Kicią Kocią. Ciekawą opcją są również zestawy puzzli „10 w 1” lub „7 w 1”, także dostępne na wyłączność sieci – w jednym opakowaniu znajduje się kilka układanek, związanych ze sobą tematycznie, np. z pejzażami najsłynniejszych miast na świecie. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na puzzle 3D, pozwalające zbudować konstrukcję niczym z klocków, na przykład katedrę na Wawelu czy Koloseum.

Planszówkowych inspiracji można poszukiwać na dedykowanej stronie Festiwalu Gier Planszowych (www.empik.com/zabawki/festiwal-gier). Znajdują się na niej propozycje gier zarówno dla kilku osób, jak i dla fanów solowych rozgrywek, dla młodszych, jak i dla starszych graczy. Wśród szczególnie interesujących nowości warto wymienić gry rodzinne Na straganie czy Skarpetkowe stwory, rozwijające strategiczne myślenie i przedsiębiorczość. W niższej cenie można upolować także takie premierowe tytuły jak Kosmiczny wykop, czyli grę inspirowaną kreskówką o idolu tysięcy dzieci Robercie Lewandowskim. Ciekawymi propozycjami dla par graczy będą wymagająca współpracy Dungeons & Dragons czy Kingdomino Duel, polegająca na rzucaniu kośćmi i zdobywaniu wpływów na planszy.

Zostań królem morskich bezkresów

Tradycyjnie podczas wiosennego Festiwalu Gier Planszowych ogłaszany jest zwycięzca konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”. Tym razem serca jurorów podbiła Wtopa autorstwa Jakuba Oltona i Macieja Wodeckiego – karciana gra towarzyska, pozwalająca uczestnikom zabawy wskoczyć w wir walki i stoczyć emocjonujące potyczki na otwartym morzu. Gracz, któremu uda się najskuteczniej unikać niebezpiecznych, wrogich torped, udowodni swój status króla morskich głębin.

Zestaw składa się ze 102 kart, spakowanych do kartonowego pudełka, co sprawia, że grę można zabrać ze sobą w dowolne miejsce – na imprezę, na plażę czy na piknik w parku. Wtopa trafi na półki Empiku jesienią tego roku. Organizatorami konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku” są Empik oraz Wydawnictwo FoxGames.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.