Efekt ombre jest znany we fryzjerstwie i być może nawet częściej mówi się o nim w tym właśnie kontekście. Polega on na tym, że rozjaśnia się końcówki włosów. Stał się na tyle popularny, że jego efekty dostrzec można również w kosmetyce, dekoracji wnętrz, a także w grafice. Nas jednak ten aspekt będzie interesował, w jaki sposób jest wykorzystywany we włóczkarstwie. Między innymi dlatego, że w tej dziedzinie znalazł być może najpełniejszy wyraz. Zamiennie używa się wyrażenia – cieniowanie. Mamy wtedy na myśli motki, których włókna przechodzą w sposób naturalny z jednego koloru w drugi. I dzieje się to w ramach jednej przędzy. Nawet, jeżeli nie mamy w tej dziedzinie doświadczenia, na pewno mieliśmy okazję widzieć gotowe chusty, swetry i inne robótki, które powstały na bazie takich właśnie włóczek.
Ombre – rewolucyjne efekty
Efekt ombre dla rękodzieła przyniósł wręcz rewolucyjne efekty. Do tego czasu każda osoba, która dziergała lub szydełkowała, musiała odstawić jedną włóczkę o ściśle określonym kolorze, by nawlec drugą, jeżeli tylko zależało jej, aby odzież, nad którą pracuje była wielobarwna. Efekt na pewno był zadowalający, niemniej nie można było wypracować sobie naturalnego przejścia kolorów. Kończył się jeden i zaczynał drugi. Dopiero cieniowane włóczki przyniosły efekt, który rozwiązał ten problem. Dzięki temu przestały obowiązywać radykalne i mało subtelne przejścia, a pojawiła się możliwość niezwykle naturalnego przechodzenia kolorów. Nie trzeba dodawać, że rezultaty prześcignęły nawet najśmielsze oczekiwania.
Ombre – zainteresowanie producentów
Ombre, czy też możliwość cieniowania włóczek nie przyniosłyby tego efektu, gdyby nie fakt, że producenci włóczek wyszli naprzeciw tym potrzebom. Są firmy, produkujące motki, które specjalizują się w motkach ombre, robiąc ogromne wrażenie przy bogatej palecie kolorów, przenikających się nawzajem. W dodatku okazało się, że poszczególne rodzaje nitek – bez względu na to, czy są one pochodzenia naturalnego (roślinnego i zwierzęcego), czy sztucznego, radzą sobie bez większego problemu. To znaczy, że poszczególne włókna poddają się właściwemu barwieniu.
Świeżość i oryginalność
Co z tego wynika dla większości odbiorców tego rodzaju garderoby, która bazuje na efekcie ombre? Przede wszystkim wprowadza potrzebną chyba w każdej dziedzinie życia – różnorodność, pewnego rodzaju świeżość, a nawet oryginalność. Przy czym ten ostatni aspekt jest do zaakceptowania dla każdej osoby. Nawet dla tych, którzy mają nieco zachowawcze podejście do wszelkich zmian. Nie jest to krzykliwe wyróżnianie się w tłumie. Przeciwnie – ma ono klasę i w naturalny sposób jest chętnie eksploatowane.