Laserowa korekcja wad wzroku. Czy jest dla każdego?

0
369
f76f1a0f-8bc3-48d0-ace2-9c982569967e

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku jest metodą redukowania oraz likwidowania wad takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Umożliwia cieszenie się życiem bez okularów, jednak aby móc poddać się zabiegowi, trzeba przejść badanie kwalifikujące i upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Kto może poddać się zabiegowi oraz jakie są wymagania i przeciwwskazania podpowiada optometrysta.

 

 

 

Intensywny rozwój chirurgii refrakcyjnej okazał się rewolucją, dzięki której osoby z wadami wzroku mogą pozbyć się okularów raz na zawsze. Obecnie laserowa korekcja wady wzroku jest bezpieczna, okres rekonwalescencji skrócony, a metodę wykonania zabiegu można dopasować indywidualnie do każdego pacjenta. Jednak przed interwencją chirurgiczną konieczne jest wykonanie kilku badań, na podstawie których lekarz stwierdzi, czy możliwe jest wykonanie zabiegu oraz jaka metoda operacyjna dla danego pacjenta będzie najlepsza.

Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku ?

Jednym z głównych kryteriów kwalifikacji do laserowej korekcji jest wiek oraz stabilna wada wzroku. Osoba poddająca się zabiegowi powinna mieścić się w przedziale wiekowym 18-55 lat. Ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku, nie stosuje się laserowej chirurgii refrakcyjnej u pacjentów poniżej 18 roku życia. Aby możliwe było wykonanie zabiegu, pacjent musi odbyć badanie kwalifikujące, na podstawie którego lekarz stwierdzi, czy zabieg może zostać przeprowadzony.

Proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki obejmującej: badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar grubości rogówki, topografię rogówki oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Po uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i jaką metodą. – mówi Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Zabiegi korygowania wad wzroku z użyciem lasera poprawiają jakość widzenia u osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem. Aktualnie okulistyka dysponuje wieloma nowoczesnymi metodami, dzięki którym zabiegowi laserowej korekcji mogą poddać się również osoby ze złożoną wadą wzroku lub nietypową budową oka, np. cienką rogówką.

Jakie mogą być przeszkody w poddaniu się zabiegowi?

Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu. Należą do nich głównie choroby oczu: jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki, zmiany zwyrodnieniowe na rogówce. Lekarz nie może wykonać zabiegu, jeśli pacjent choruje na cukrzycę, niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub choroby tkanki łącznej. Zabiegu nie wykonuje się również wtedy, kiedy wada wzroku nie jest unormowana lub kiedy pacjent cierpi na stan zapalny oczu czy zespół suchego oka. Do przeciwwskazań należą również infekcje, a także ciąża i cały okres, w którym kobieta karmi piersią.

Na czym polega sam zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg polega na zmianie krzywizny rogówki oka przy użyciu lasera. Przebiega w dwóch etapach: pierwszy polega na utworzeniu płatka rogówki przez jej nacięcie. Następnie, kiedy głębsze warstwy rogówki są odsłonięte, przy pomocy lasera kształtuje się rogówkę, nadając jej odpowiednią moc optyczną, umożliwiającą prawidłowe widzenie. Zabieg kończy się zamknięciem płatka rogówki. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg jest bezbolesny, może powodować jedynie u niektórych pacjentów niewielki dyskomfort. Okres rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, średnio wynosi około dwóch tygodni, podczas których goi się rogówka. Po zabiegu można praktycznie od razu wrócić do codziennych czynności. Nie należy jednak wykonywać dużego wysiłku fizycznego oraz wzrokowego, wpatrywać się w intensywne źródła światła takie jak ekran komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.