Właściwe przechowywanie opon ma znaczenie w kwestii ich żywotności i użyteczności. Przed składowaniem warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ogumienia, a także dowiedzieć się jak magazynować opony, aby nie uległy zniszczeniu.
Składowanie opon – od czego zacząć?
Kiedy zostanie przeprowadzona posezonowa wymiana opon, często pojawiają się trudności związane z tym, gdzie i jak trzymać komplet na następny sezon. Magazynowanie opon zarówno zimowych, jak i letnich należy rozpocząć od właściwej konserwacji. Wszelkie chemikalia, które mogły osadzić się na oponach w trakcie używania, mają na nie szkodliwy wpływ. Dlatego warto dokładnie oczyścić ogumienie oraz sprawdzić jego ogólny stan. Do mycia można wykorzystać letnią wodę z dodatkiem szamponu samochodowego. Do nakładania powstałej mieszanki niewątpliwie przyda się gąbka lub szczotka. Należy dokładnie spłukać pianę z opon i pozostawić je do wyschnięcia. Po zmyciu zanieczyszczeń doskonale widoczne będą wszelkie uszkodzenia i niepokojące zmiany. Warto wyciągnąć także kamyki, które mogły dostać się między klocki bieżnika. Następnie warto użyć odpowiedniego preparatu zabezpieczającego przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które dodatkowo przedłużą żywotność gumy. Każdy kosmetyk powinien posiadać instrukcję użytkowania, którą należy przeczytać przed zastosowaniem.
Opony – jak przechowywać?
Warto pamiętać o tym, by zapewnić optymalne warunki w trakcie składowania opon. Należy zadbać o:
- stałą, umiarkowaną temperaturę; letnie opony nie powinny być składowane w ujemnej temperaturze, a zimówek nie należy trzymać w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na mieszankę, z której wykonano ogumienie,
- wilgotność powietrza nieprzekraczającą 70%,
- brak bezpośredniej styczności z wszelkimi źródłami ciepła, np. grzejnikami lub piecami oraz z rozpuszczalnikami, produktami ropopochodnymi i urządzeniami generującymi ozon,
- brak dostępu promieni słonecznych, które mogą przyspieszać starzenie gumy.
Pomieszczenie warto również przewietrzyć co jakiś czas. Opony bez felg należy przechowywać pionowo, a komplet opon z felgami w pozycji poziomej. Można zaopatrzyć się w tekstylne pokrowce lub worki do przechowywania opon, które izolują ogumienie od czynników zewnętrznych, zabrudzeń i szkodliwego promieniowania UV. Przed schowaniem opon należy pamiętać o tym, aby dokładnie je osuszyć, ponieważ osadzona woda może wywoływać niekorzystne skutki – na mokrym ogumieniu owiniętym folią mogą np. pojawić się bąble.
Jak przechowywać opony bez felg?
Opony bez felg należy ustawić pionowo na bieżniku i warto pamiętać o tym, aby przynajmniej raz w miesiącu zmieniać ich ułożenie, obracając o 90 stopni. Dobrym pomysłem będzie także powieszenie ogumienia na stojakach – dzięki temu guma nie będzie miało styczności z ziemią. Specjalny stojak na opony ułatwi regularne obracanie opon.
Jak przechowywać opony z felgami?
Kompletne koła, składające się z opon i felg, można układać na sobie lub wieszać na hakach. Przed położeniem kół w sztos, należy odpowiednio przygotować podłoże, układając kawałek tektury albo płyty pilśniowej. Pomoże to zabezpieczyć oponę położoną najniżej przed otarciem. Poszczególne koła można rozdzielić tekturowymi przekładkami. Doskonale sprawdzą się także rozwiązania takie jak hak, stojak lub regał na opony.
Wiele warsztatów, jak Bunar, oferuje dodatkowe usługi, w których często pojawia się przechowalnia opon. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wolnym miejscem w garażu, magazynie lub na strychu.
Prawidłowe przechowanie opon zapewni doskonały stan ogumienia na długi czas. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ogumienia, a następnie należy pamiętać o właściwej pozycji ich ułożenia.