Co jest istotą stylu dobrze ubranego mężczyzny?

0
5765

Dziś właściwy sposób ubierania się jest umiejętnością nierzadko mającą poważne następstwa zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. A strój stosowny do sytuacji jest tak samo istotny, jak przestrzeganie dobrych manier. Toteż wiedza o sposobie ubierania się pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji – a co za tym idzie – jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia sobie i innym. 

 

Jak więc postępuje i wygląda elegancki mężczyzna? Co tak naprawdę określa jego styl? Na pewno ważne jest to, w co ubrany jest mężczyzna i jak w tym się prezentuje. Jednak przywołując w myślach człowieka który jest dla nas wzorem elegancji – paradoksalnie – trudno jest nam przypomnieć sobie rzeczy, które nosi. Dzieje się tak, ponieważ zapamiętujemy ogólne spójne wrażenie całości.

Co jest więc istotą stylu dobrze ubranego mężczyzny? Ano właśnie wszystko powinno tworzyć idealną całość. Elegancki mężczyzna nie tylko nosi się z wyrafinowaną elegancją, ale jest zadbany, jego włosy, dłonie i buty są bez zarzutu. Jego wizerunek jest odzwierciedleniem pewności siebie, która nie tylko dotyczy stroju, ale także tego kim jest. Styl jest bowiem odzwierciedleniem osobowości, a strój stosowny do sytuacji jest tak samo naturalny jak przestrzeganie dobrych manier.

Dobrą wiadomością dla wszystkich mężczyzn będzie fakt, że własny styl jest niezależny od sezonowości trendów. Jest ponadczasowy. Nie trzeba więc być mężczyzną „modnym” z aktualnie obowiązującą szerokością klap marynarki, czy ilością fałdek w spodniach – by prezentować się elegancko. Klasyczne elementy garderoby nigdy nie tracą na swej aktualności i zawsze będą odpowiednie. Należą do nich na przykład: granatowy garnitur, szare flanelowe spodnie, biała koszula, marynarka klubowa, marynarka sportowa, stonowany jedwabny krawat.

Niestety, brak poczucia stosowności ubioru do okoliczności, staje się zjawiskiem coraz bardziej popularnym. I tak, wyjście do teatru nierzadko nie bardzo się różni od wyjścia do galerii… handlowej. Wygląda to tak, jakby czasy w których elegancja była właściwie rozumiana odeszły już do lamusa. Czy też czasem odnosicie takie wrażenie?

A czym jest elegancja? Samo słowo „elegancja” pochodzi z łaciny i oznacza coś wyborowego. Rozumiane było jako wytworność, wykwintność, kojarzyło się z dobrym smakiem. Nic więc dziwnego, że elegancki wygląd był nierozerwalnie związany z uzewnętrznieniem elegancji i dobrych manier.

Doskonale istotę męskiej elegancji uchwycił Adam Granville[1] określając ją jako: „trudną, prawdziwą, indywidualną i ponadczasową”. Elegancja jest trudna, bowiem wymaga zrozumienia historii ubiorów. Ponadto, elegancja nie dotyczy tylko strojów formalnych, ale przede wszystkim umiejętności ubierania się na co dzień, w tak zwanym stylu „casual”. Elegancja jest prawdziwa, bo wymaga naturalnych surowców i ręcznej pracy.

Elegancja jest indywidualna, bo odzież szyta na miarę jest dostosowana i do figury, i do osobowości człowieka. I wreszcie, elegancja jest ponadczasowa bowiem można wybrać się na bal we fraku po dziadku i nosić szyte na miarę kilkunastoletnie buty, nic nie tracąc, a wręcz zyskując na swej elegancji. Na koniec Adam Granville pięknie konstatuje: „otaczanie się starymi, niepodatnymi dyktatowi zmienności rzeczami daje poczucie władzy nad czasem.”

Źródło: A.Granville, Gentleman, wydawnictwo Bosz 2011, s.15.

 

Agnieszka Jelonkiewicz – jedna z pierwszych konsultantek wizerunku w Polsce, historyk sztuki, ekspert z dress code’u. Przygotowuje wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla młodzieży i grona pedagogicznego.Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz  www.twoj-wizerunek.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] A.Granville, Gentleman, wydawnictwo Bosz 2011, s.15.

[2] ibidem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosimy wpisz swój komentarz!
Prosimy podaj swoje imię tutaj.